Liczba dzieci w grupie: maksymalnie 20 osób. Środki dydaktyczne: Tekst i linia melodyczna „My jesteśmy krasnoludki”, muzyka relaksacyjna dla dzieci, zabawy rytmiczno-muzyczne, instrumenty muzyczne. Przebieg zajęć: Każda zabawa nie może trwać zbyt długo, gdyż musi być dostosowana do specyfiki rozwoju, charakterystycznego dla tego czynniki wpływające na powstawanie nieporozumień w czasie komunikacji międzyludzkiej. Następnie po wyznaczonym czasie uczniowie prezentują całej klasie swoje plakaty. Czas trwania: 15 minut 3. Klasowa mapa nieporozumień Klasę dzielimy na grupy 4-5 osobowe (dobrze jeśli klasa pracuje w innych grupach niż w poprzednim zadaniu). Kolędowanie dla Babci i Dziadka w Gminnym Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji z/s w Dzierżąznaj.20.01.2022 r. Osoba, która straciła zatrudnienie może pobierać nie tylko zasiłek dla bezrobotnych, ale także dodatek aktywizacyjny. Świadczenie wynosi ponad 650 złotych. Spra Proponuję katechetom pracę z uczniami nad fragmentem Pisma Świętego, z którego staramy się wydobyć to, co przy pierwszym czytaniu wydaje się zakryte. Aby przygotować lekcję, katecheta powinien sam zapoznać się z profesjonalnym komentarzem a następnie przygotować uczniom jakąś graficzną i aktywizującą formę refleksji. Dodano: 14 kwietnia 2021. Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku 5-6 lat. Zajęcia mają na celu zapoznanie dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności i uwrażliwienie ich na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, w jakie nieprawdziwe stereotypy na temat niepełnosprawności nie powinny wierzyć. . Temat: „Ja i świat wokół mnie, poznaj swoje prawa”- zabawa z kolorami Grupa 3,4- latki Cele ogólne: – klasyfikowanie przedmiotów wg jednej lub więcej cech: koloru, kształtu i wielkości – dostrzeganie odmienności innych, zainteresowanie życiem w innych krajach – kształtowanie postawy tolerancji wobec odmienności ludzi Cele operacyjne: – dz. ma świadomość, że istnieją ludzie o innym kolorze skóry, – dz. chętnie uczestniczy w zabawie muzyczno-naśladowczej wysłuchując muzyki charakter. dla innych narodowości – dz. uświadamia sobie fakt, że każdy ma wiele charakter. cech, po których można go rozpoznać – dz. dokonuje właściwego wyboru klasyfikując i przyporządkowując postać do budynku, symbol do figury i wielkości – dz. w miarę możliwości wskazuje prawą i lewą rękę oznaczoną symbolem Metody: czynna, słowna, oglądowa Formy pracy: z całą grupą, indywidualna Środki dyd.: opaski na rękę, list, postacie (murzynka, chińczyka, europejczyka, oraz ich domy), chusteczki, wachlarze, szarfy, karty pracy dla każdego dziecka, pacynka, płyta z nagraniami muz. Przebieg: 1. Powitanie piosenką „ Dzień dobry, dzień dobry” 2. Odczytanie listu pozostawionego w dziobie bociana o nast. treści Kochane dzieciaki „W czasie mojej podróży z dalekiego kraju odwiedziłem dzieci z Chin, Afryki i Europy , które bardzo chciałyby abyście je poznali. Myślę, że dzisiaj ze swoją panią wyruszycie w daleką podróż po świecie i poznacie moich przyjaciół Murzynkę Alimę, Chinkę Lanshin i Polaka Tadeusza. Zobaczycie na pewno się wam spodoba ta podróż i polubicie moich przyjaciół, którzy także mogą zostać waszymi przyjaciółmi. Wyruszajcie wesołym pociągiem na spotkanie przygody. Dzieci wsiadają do pociągu przyporządkowując swój kolor opaski do wagonu w rytmie piosenki „Jedzie pociąg z…” 3. I stacja AFRYKA II stacja CHINY III stacja EUROPA 4. Na każdej stacji dzieci wysłuchują ciekawostki dotyczące życia Alimy, Lanshin, Tadeusza oraz wysłuchują muzykę charakter. dla ich krajów i tańczą wykorzystując czekające na nich: szarfy, chustki, wachlarze 5. Przedszkolaki dostają postacie dzieci z krajów które zwiedziły i naklejają je odpowiednio dopasowując postać z każdego zwiedzonego kraju do domu w którym mieszkają, następnie układają swoje prace na obwodzie koła symbolizując kulę i przyjaźń wszystkich narodów, na kole znajdują się symbole prawa do bycia sobą, nazwiska i imienia, do zabawy, do ochrony zdrowia, do tajemnic, uświadomienie dz., że niezależnie od koloru skóry, języka, wyglądu wszystkie dzieci mają takie same prawa 6. Na zakończenie dzieci wspólnie z nauczycielkami tworzą krąg i śpiewaj piosenkę M. Jeżowskiej pt. „Kolorowe dzieci’ Opracowała: Grażyna Adamczyk zapytał(a) o 07:12 Ma ktoś może scenariusz na kolędę Tak dla 4 osób. Może być ewentualnie więcej? To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodać 1 ocena Najlepsza odp: 100% Najlepsza odpowiedź blocked odpowiedział(a) o 07:14: Żyd: Dzień dobry dla Waszmości po kolędzie macie gości. Gospodarzu a przyjmiecie kolędników? Wszyscy: Z wesołą piosenką, z muzyką i tańcem (Śpiew) Między opłotkami idą przebierance. Wesoło śpiewamy, do okien pukamy. Hej kolęda, kolęda! Dokąd to idziecie, gdzie was wiedzie ścieżka? Idziemy przez wioskę pukamy do mieszkań. Wesoło śpiewamy, życzenia składamy. Hej kolęda, kolęda! Kolędnik: Dziś tu do Was przybywamy i pięknie się z Wami witamy. O gościnność Was prosimy, w darze szczęście przynosimy. Anioł: Winszuję Państwu dnia dzisiejszego, że wstępujemy do domu tego I ogłaszamy radosną nowinę o narodzeniu Bożego Syna. Wszyscy: Kiej łowiecek pilnowali przy kłosorze (Śpiew) to pastyrze uwidzieli wielku zorze. Pod górami, nad stajenką. Kany Jezus był z Józefem i Panienką. Nad stajenką bardzo wielka jasność była gdzie Maryja Boga-Syna porodziła. Położyła Go we żłobie, a Gloryja śpiewali Mu janiołowie. Kolędnik: Piękne śpiewy anielskie usłyszały diabelskie podziemia. Przyszedł diabeł-zwodziciel, stary świata kusiciel. Łowi wkoło szponami, a przewraca oczami. Czy mu się kto nie podoba? Nie, on szuka króla Heroda. Żyd: Wielmożni Państwo, niechaj tak będzie. Proszę o tron, na którym król Herod zasiądzie! Herod: Oto jestem świata król; Tysiąc rzek i tysiąc pół W moim kraju naokoło, A ludzi mam sto milionów; Wszystko pokłon mi składa, Kiedy idę lud pada! Kto czyha na moje życie, Ten pójdzie na zabicie. Czy tu nie ma takiego, Co by chciał tronu mego? Diabeł: Jest, jest bracie cesarzu, Jeden co się odważył Mienić Królem tej ziemi, Bo chce ludzi odmienić, A jest stąd niedaleko, bo promienie mnie pieką. Wszyscy: Skrzypi wóz, wielki mróz, wielki mróz na ziemi x2 (Śpiew) Trzej królowie jadą złoto, mirrę kładą Hej kolęda, kolęda! x2 A komuż takiemu? Dzieciątku małemu x2 Cóż to za Dzieciątko? Musi być Paniątko. Hej kolęda, kolęda! x2 Pasterze na lirze, na skrzypeczkach grają x2 Beztroscy do szopy prędko przybiegają Hej kolęda, kolęda! x2 Bo Jezus malutki, to Dzieciątko krasne x2 Cichutkie, malutkie, jak słoneczko jasne. Hej kolęda, kolęda! x2 Herod: W moim królestwie nie ma żadnych królów! Ja sam tutaj władam! Jasne! Śmierć: Chodziłam po polach, po lasach w tych białych portasach. Siedem par butów zdarłam, ale do ciebie mój Herodku dotarłam! Na to spotkanie dawno czekałam, Teraz kara cię nie minie. Herod: Litości! Daruj mi życie! Jestem bogaty! Dam ci klejnoty i złoto i piękne szaty! Śmierć: Nie przekupisz mnie zapłatą! Mój jesteś – powiadam i na twój kark kosę zakładam! Diabeł: Za twe okrutne zbytki, choć do piekła boś ty brzydki! U nas w piekle jest wesoło, umażemy ciebie smołą. I z patelnią i widłami będziesz hasał z diabełkami. Żyd: A Wy jak się pomodlicie, to do piekła nie traficie. Trzeba słuchać rady Żyda, jak od kostuchy się wymigać. Wszyscy:Bo Jezus malutki, to Dzieciątko krasne x2 (Śpiew )Cichutkie, malutkie, jak słoneczko jasne. Hej kolęda, kolęda! x2 Pójdę ja do Niego, poproszę o niebo x2 Daj nam Boże Dziecię pokój na tym świecie. Hej kolęda, kolęda! x2 Anioł: Zawitaj nam Panie, Zbawco ukochany Popraw dolę naszą, o to Cię błagamy. Niech zło i smutek wśród nas zginą, A szczęście i radość niechaj się rozwiną. Kolędnik: Niech ta gwiazda co przyszła z nami, Przyozdobiona wstążeczkami, Posrebrzona i wzmocniona klejem, Przypomni Wam tę, z Betlejem. Żyd: Niech Wam w jej blasku będzie tak miło Jak dwa tysiące lat temu było. W pewnej stajence, gdzie małe Dziecię Błogosławiło wszystkim na świecie. Wszyscy: Stary Rok odchodzi i my raźnym krokiem, (Śpiew) Idziemy przez wioskę razem z Nowym Rokiem. Niechże hojnie darzy wszystkich gospodarzy Hej kolęda, kolęda! Z wesołą piosenką, z muzyką i tańcem Idą wiejską drogą, małe przebierańce. Worek życzeń mamy, wszystkim je składamy. Hej kolęda, kolęda! Kolędnik: Niech gospodarz wesół będzie, że nas wpuścił po kolędzie. Niech Was Pan Bóg zdrowiem darzy! Naszych dobrych gospodarzy! Anioł: Niech dzieci będą uśmiechnięte, Niech im w zeszytach szóstki kwitną. I niech maluchy śpią bezpiecznie Z pluszowym misiem przy policzku. Wszyscy: My tu dziś prosimy, by Jezus Syn Boży Na nasze życzenia swą rączkę położył. Diabeł: Kolędę żeśmy skończyli, proszę wybaczyć cośmy pomylili! Wszyscy: Już od Was idziemy, za kolędę dziękujemy! (Przy wyjściu z domu śpiew: Podnieś rękę Boże Dziecię...) DASZ NAJ???? Uważasz, że znasz lepszą odpowiedź? lub Prowadząca: mgr K. RzeźniczakCele:- kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia ,- kształtowanie więzi z rodzicami,- poprawne śpiewanie kolęd,- prezentowanie wyuczonych tekstów przed rodzicami,- wzmacnianie więzi rodzinnych,- integrowanie środowiska rodzinnego i przedszkolnegoForma: z całą grupą,Metoda: praktycznego działania, zadaniowa,Środki dydaktyczne: świąteczny wystrój sali, nagrania CD z kolędami (,,Nie miały Aniołki”, ,,Przybieżeli do Betlejem”, ,,Wśród nocnej ciszy”, ,,Zostań Jezu mym braciszkiem”, ,,Cicha noc”), teksty kolęd dla rodziców do wspólnego śpiewania, wierszePrzebieg zajęcia:1. Powitanie gości przez nauczycielkę i zaproszenie do czynnego uczestnictwa w zabawach oraz do wspólnego śpiewania Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Jest to również okazja do wspólnego kolędowania w przedszkolu – dzieci, nauczycieli i rodziców, nim na niebie zabłyśnie pierwsza Nasza choinka cała aż błyszczystańmy cicho przy niej zielona, pięknie wystrojona,migoczesz lampkami, dzwonisz my chcemy Ci zaśpiewać razem z miały Aniołki choinki na święta”- piosenka śpiewana przez Grudniowa piękna noc, z kolędą przyszła do nas. Grudniowa piękna noc, przez ludzi wymarzona. I wokół cały świat, pierzynka otuliła. Zmieniła w bajkę sad, i gwiazdy zapaliła. Kiedy wieczór jest zimowy, domy w śniegu drzemią. Nastrój dziwny wyjątkowy, snuje się nad ziemią. Lecz najmilszy wigilijny, Wieczór przed świętami. Jest tak piękny, taki inny, tak ,,Przybieżeli do Betlejem” – wspólne śpiewanie kolędy przez Słuchajcie, słuchajcie... W małej stajence, Na miękkim sianeczku, Leży Jezus w nocnej ciszy” – wspólne śpiewanie kolędy przez „Szczere serduszka” wg M. Majchrzak Dzieci w codziennych 1: Czemu Ty, Jezuniu leżysz w zimnym żłobie, na pewno Ci smutno więc będę przy 2: Zaśpiewam piosenkę, powiem wierszyk długi, jak sobie przypomnę, powiem jeszcze 3: O moich laleczkach i o burym misiu, wszystko Ci opowiem, długo będę 4: Kochany Jezuniu, jesteś taki śliczny, przyniosłam Ci dzisiaj moje 5: I szalik niebieski, co zrobiła mama, niech Ci go zawiąże Twa Matusia 6: Tu zimno i ciemno, nie świeci słoneczko, Więc dam Ci, Jezuniu, moje nim rybki pływają po lustrzanej wodzie,i ptaszki fruwają w zielonym 7: Ja mam nowe narty i sanki na dworze, jak urosnę większy, Dzieciątko 8: A ja jak urosnę, to będę doktorem, wyleczę Cię, Jezu, kiedy będziesz chory. Dziecko 9: Ja chce być murarzem, by pałac zbudować, żebyś tu w stajence nie musiał 10: A ja, mały Jezu, będę gotowała, żeby Twa Mamusia przy kuchni nie stała. Ugotuję mleko i lane kluseczki, pożyczę Ci, Jezu, mej ślicznej 11: Wszystkie małe dzieci Jezuska kochają i szczerym serduszkiem dają to, co dzieci razem: A dzisiaj przy żłóbku zróbmy wielkie koło, śpiewajmy kolędy, niech będzie wesoło!9.„Zostań Jezu mym braciszkiem” – śpiew dzieci na melodię kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Zostań Jezu mym braciszkiem,Podzielę się z Tobą ci swoje klocki lego, dam ci misia ci swoje klocki lego, dam ci misia zabawki, dam dziadka Ci się mamą, tatą,bądź braciszkiem moim za się mamą, tatą,bądź braciszkiem moim za Cię na rączkach nosić,Nie daj się Jezuniu prosićW mym łóżeczku miejsce zrobię,Będziesz sypiał ze mną mym łóżeczku miejsce zrobię,Będziesz sypiał ze mną sobie10. Biały obrus lśni na stole, pod obrusem siano. Płoną świeczki na choince, co tu przyszła na noc. Na talerzu kluski z makiem, karp jak księżyc srebrny. Zasiadają wokół stołu, dziadek z babcią się z sobą podzielili opłatkiem złożyli wszyscy wszystkim moc serdecznych mama się dzieliła ze mną tym w oczach łzy widziałem otarła ukradkiem. Nie wiem co też mama chciał szepnąć mi do ucha. Bym na drzewach spodni nie darł pani w szkole słuchał. Niedojrzałych jabłek nie jadł, butów też nie brudził. Nagle słyszę mama szepce: Bądź dobry dla ,,Cicha noc...”- wspólne śpiewanie kolędy przez życzenia bardzo kolorowe, żeby wszystkie dzieci były wesołe i zdrowe,żeby nikt nie płakał, żeby radośnie przygód, życzę dzieciom wszystkimA na zakończenie składamUkłon Zakończenie spotkania życzeniami od nauczycielki. Jasełka w przedszkolu scenariusz zajęć JASEŁKA - SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH W PRZEDSZKOLU Grupa: 5-latki ( grupa integracyjna) Temat kompleksowy: „ Przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia”. Temat zajęcia: Dzieci prezentują program artystyczny... Scenariuz Bożonarodzeniowego przedstawienia SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW W GRUPIE MALUSZKÓW Temat zajęć: „W Bożonarodzeniowej krainie” Cele operacyjne: zna zwyczaje i tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia wypowiada się na temat ilustracji świątecznych rozumie... Spotkanie Wigilijne w przedszkolu scenariusz SPOTKANIE WIGILIJNE W PRZEDSZKOLU z udziałem dzieci 5, 6 letnich (NARRATOR) WIGILIA OZNACZA NOCNE CZUWANIE, W TĘ NOC OCZEKUJEMY NARODZIN PANA JEZUSA. W WIGILIĘ ZACHOWUJEMY POST,... Scenariusz kolędy „NASZE KOLĘDOWANIE” - SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH W PRZEDSZKOLU Grupa: 6-latki ... Scenariusz święta Boże Narodzenie SCENARIUSZ ZAJĘĆ NADESZŁY ŚWIĘTA - Wigilia Temat zajęć: „Nadeszły Święta” Cele: -zapoznanie z niektórymi tradycjami świątecznymi -stymulowanie rozwoju mowy -rozwijanie zdolności manualnych -ćwiczenia rozwijające pewność siebie Przebieg zajęć: oglądanie kartek świątecznych, omawianie... Spotkanie Wigilijne – Jasełka SCENARIUSZ SPOTKANIA WIGILIJNEGO – JASEŁKA Grupa wiekowa: Dzieci 5-letnie Temat: Jasełka Cel ogólny: Wzmacnianie więzi uczuciowej z rodzicami poprzez świadome uczestnictwo w wieczorze wigilijnym, będącym wprowadzeniem w nastrój... Jasełka Boże Narodzenie dla dzieci I. Patrzcie! Patrzcie jaka szopka! II. Cała w białych, śnieżnych kropkach! III. Nad nią gwiazda jak ze szkiełka… Razem: no to zróbmy dziś jasełka! Aniołek: mam skrzydełka z... Jasełka dla szkoły podstawowej Jasełka Scena I Na polanie (występują: pasterze, aniołowie) Jasiek: A witajcie duzi mali, coście tutaj się zebrali, a witajcie wszyscy goście! Ho! ho! widzę tyle ludzi ile tylko zmieścić... Konspekt jasełek Bożonarodzeniowych na wesoło SCENARIUSZ „JASEŁEK” W WYKONANIU DZIECI 6 – LETNICH Przedszkole nr 17 im. J. Brzechwy w Rybniku WSTĘP W tyn szczególny wieczór Witomy Wos serdecznie. Rok za rokiem wartko mijo, Już... PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowiePlan pracy wychowawczej dla klasy 4 * - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie Pełniąc funkcję wychowawcy klasy zobowiązana jestem do opracowania planu pracy wychowawczej oraz tematyki godzin do dyspozycji wychowawcy dla swojej klasy. Uwzględniam w nim zadania z Programu Wychowawczego Szkoły, Programu Profilaktyki oraz specyfikę klasy. Proponuję plan pracy wychowawczej do klasy działań wychowawczych oraz tematyka godzin do dyspozycji wychowawcy w klasie 4, opracowane przez mgr Małgorzatę Szwajkowską – nauczyciela Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Bestwinie Plan działań wychowawczych w klasie 4a Cel wychowania: Wzmacnianie poczucia swojej wartości, odpowiedzialności za własne i wspólnie podejmowane decyzje oraz poczucia więzi z grupą. Efekty działań wychowawczych: - Uczeń zna swoje prawa i obowiązki. - Uczeń dba o dobro, bezpieczeństwo własne i innych. - Uczeń wywiązuje się powierzonych mu funkcji i zadań. - Uczeń dba o dobre imię klasy i szkoły – chętnie ją reprezentuje, wykorzystując swoje talenty i uzdolnienia, w konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych, akademiach. - Uczeń zna i stosuje zasady dobrego wychowania, odznacza się wysoką kulturą osobistą, jest koleżeński i tolerancyjny, dostrzega potrzeby innych. - Uczeń nie ulega negatywnym wpływom grupy, potrafi odmówić udziału w sytuacjach zagrażających jego zdrowiu i życiu. - Uczeń zna sposoby radzenia sobie ze złością. - Uczeń zna swoje mocne strony, ma poczucie własnej wartości. - Uczeń ma świadomość swojej roli i miejsca w grupie oraz poczucie współodpowiedzialności za wspólnie podejmowane decyzje. - Uczeń potrafi zaplanować swoją pracę i naukę. Lp. Cele operacyjne Zadania Odpowiedzialni Sposób ewaluacji 1. Integrujemy zespół klasowy * Opracowanie i przestrzeganie reguł współpracy w grupie. * Umacnianie więzi klasowych - gry i zabawy integrujące klasę. * Angażowanie wszystkich uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu klasy oraz działania dla jej dobra. * Pomoc w planowaniu i organizacji imprez klasowych. wychowawca uczniowie pedagog kontrakt klasowy semestralne podsumowanie wycieczka i imprezy klasowe 2. Stajemy się członkami społeczności szkolnej * Organizacja zespołu klasowego: - wybór samorządu klasowego, - przydział dodatkowych obowiązków, - opieka nad pracownią nr 1, - opracowanie planu pracy, - organizacja imprez klasowych, - pomoc koleżeńska w nauce. * Rozwijanie więzi ze szkołą: - zapoznanie uczniów z historią i tradycjami szkoły, - udział w uroczystościach szkolnych, - przygotowanie akademii „Szkolne kolędowanie”, - wykorzystanie własnych zdolności i talentów do reprezentowania klasy i szkoły w konkursach, olimpiadach i zawodach sportowych, - praca na rzecz szkoły, - wdrażanie do pracy w samorządzie uczniowskim. * Zapoznanie z prawem wewnątrzszkolnym: - Wewnątrzszkolny System Oceniania, - regulamin oceniania zachowania, - kryteria ocen z poszczególnych przedmiotów, - Statut szkoły – prawa i obowiązki ucznia. wychowawca uczniowie samorząd uczniowie nauczyciele wychowawca uczniowie uczniowie nauczyciele uczniowie opiekunowie RU wychowawca nauczyciele przedmiotów Obserwacja i kontrola wystrój sali nr 1 uroczystościi imprezy klasowe program artystyczny uczęszczanie na koła zainteresowań wyniki konkursów lista zbiórek surowców lista spotkań RU ankieta w ramach mierzenia jakości pracy szkoły 3. Przestrzegamy przyjęte normy i zasady bezpieczeństwa * Przestrzeganie prawa wewnątrzszkolnego. * Przestrzeganie ustalonych reguł współpracy w grupie (kontrakt klasowy). * Zapoznanie uczniów z przepisami BHP w szkole. * Przestrzeganie zasad ruchu drogowego (bezpieczne poruszanie się po drodze, znajomość znaków drogowych i sygnalizatorów). * Przystąpienie do egzaminu na kartę rowerową. * Kształtowanie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo innych na drodze, na lekcji, na przerwie, w czasie wycieczek. uczniowie nauczyciele uczniowie wychowawca wychowawca policjant nauczyciel techniki nauczyciele obserwacja uczniów analiza zestawienia ilości wypadków obserwacja karta rowerowa scenki tematyczne 4. Pracujemy nad rozwojem swojego charakteru * Rozwijanie poczucia własnej wartości: - budowanie świadomości własnych zalet (moje mocne strony), - dążenie do celu – jak rozwijać i wykorzystywać swoje mocne strony, - ćwiczenie umiejętności pozytywnego i twórczego myślenia – sposoby radzenia sobie z niepowodzeniami. * Wspólne rozwiązywanie problemów i konfliktów klasowych. * Wczuwanie się w sytuację innych – rozwój empatii. * Poznawanie cech przyjaźni – chcę mieć przyjaciela. wychowawca pedagog pedagog drzewo mocnych stron udział w konkursach, przeglądach artystycznych scenki tematyczne 5. Potrafimy się kulturalnie zachować * Zapoznanie się z pojęciem i zasadami savoir-vivre dla każdego. * Umiejętne prowadzenie konwersacji z dbałością o kulturę języka. * Zwracanie szczególnej uwagi na używanie zwrotów grzecznościowych. * Ukazywanie właściwych zachowań w różnych miejscach i sytuacjach (kino, teatr, muzeum, uroczystości szkolne, autokar). wychowawca wychowawca nauczyciel nauczyciele uczniowie wychowawca obserwacja zachowania uczniów w codziennych i niecodziennych sytuacjach 6. Żyjemy bezpiecznie i zdrowo – profilaktyka uzależnień * Kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych i zdrowotnych (odpowiednie odżywianie, higiena osobista, żywienia i otoczenia). * Propagowanie aktywnych form wypoczynku. * Ukazywanie, w jaki sposób grupa rówieśnicza może wpływać na postawę i zachowania innych osób, które do niej należą. * Omawianie sytuacji niebezpiecznych – ćwiczenie umiejętności odmawiania uczestnictwa w takich sytuacjach (uczenie się asertywności). * Przedstawienie sposobów rozładowywania emocji i napięć w sytuacjach konfliktowych. * Sposoby radzenia sobie ze złością. * Rozwijanie umiejętności przewidywania konsekwencji własnych czynów. * Przeciwdziałanie agresji fizycznej i słownej oraz wulgaryzacji języka. wychowawca nauczyciel przyrody higienistka nauczyciel przyrody i wych. fizycznego wychowawca pedagog pedagog wychowawca układanie jadłospisów zajęcia sportowe, rajdy scenki tematyczne scenki tematyczne analiza zeszytu uwag 7. Jesteśmy współodpowiedzialni za środowisko * Wdrażanie do współodpowiedzialności za stan środowiska naturalnego. * Dbanie o ład i porządek w domu, w szkole, w środowisku naturalnym. * Aktywny udział w zbiórce makulatury, butelek i puszek. * Dokarmianie ptaków zimą. nauczyciel przyrody nauczyciele rodzice uczniowie segregacja śmieci samoocena rozmowa lista zbiórek surowcówi nasion Tematyka godzin do dyspozycji wychowawcy klasy w I semestrze: 1. Wybór samorządu klasowego i przydział czynności dodatkowych. 2. Wewnątrzszkolny System Oceniania – omówienie zasad oceniania zachowania. 3. Gry i zabawy integrujące na dobry klimat w grupie. 4. Moje mocne i słabe strony – jak radzić sobie z trudnościami. Jak się uczyć? – cykl 7 zajęć prowadzonych metodami aktywnymi przez pedagoga szkolnego: 5. Zajęcia integrujące zespół klasowy – wypracowanie norm grupowych. 6. Zajęcia wprowadzające – Czy umiesz się uczyć? 7. Po co się uczyć? – jakie korzyści płyną z nauki. 8. Dobra pamięć – tajemnicą sukcesu. 9. Jak przygotować się do efektywnej nauki? – zajęcia ruchowe. 10. Wypracowanie własnego, efektywnego sposobu na naukę – organizacja warsztatu pracy. 11. Jak dobrze przygotować się do lekcji, powtórzenia wiadomości i sprawdzianu – jak szybko i skutecznie przyswajać wiedzę. 12. Zapoznanie uczniów z historią i tradycjami szkoły – konkurs wiedzy. 13. Przygotowanie scenariusza klasowej zabawy andrzejkowej. 14. Przygotowanie programu akademii „Szkolne kolędowanie”. Cykl 4 zajęć dotyczących przeciwdziałania złości i agresji prowadzonych przez pedagoga szkolnego: 15. Złość i agresja – ocena postępowania bohaterów bajki „Łańcuch złości”. 16. Gry i zabawy przeciwdziałające agresji. 17. Jak wyrażam złość – sposoby radzenia sobie ze złością. 18. „Jaki jestem?” – przygotowanie do rozpoznawania podstawowych wartości. 19. Jak oceniam swoje zachowanie, jak oceniają mnie inni? 20. Jak interesująco i bezpiecznie spędzić ferie zimowe? Tematyka godzin do dyspozycji wychowawcy klasy w II semestrze: 1. Człowiek i wartości, czyli co jest dla mnie najważniejsze. 2. Szczęście, szczęście – cóż to jest? 3. Grupy do których należymy – profilaktyka uzależnień. 4. Umiem mówić nie – profilaktyka uzależnień. Cykl 4 zajęć mających na celu uświadomienie uczniom ich słabych i mocnych stron oraz nabycie umiejętności radzenia sobie z trudnościami. 5. „Ogród żółwi” – bajka terapeutyczna. Wprowadzenie tematu o asertywności. 6. „Mały Bury Miś chciałby mieć przyjaciela” – poznawanie cech przyjaźni. 7. „Zwierzątka” – zabawa terapeutyczna. Wzmacnianie poczucia wartości, szukanie swoich mocnych stron. 8. Każdego można za coś pochwalić – szukamy swoich mocnych stron. 9. Polubić siebie. 10. Czy mogę być wielkim człowiekiem? 11. W poszukiwaniu złodzieja czasu. 12. Czy można mówić nie używając słów? – komunikacja niewerbalna. 13. Przygotowujemy plan wycieczki klasowej. 14. Przytul mnie mamo, czyli o potrzebie bezpieczeństwa. 15. Spacer czy gra komputerowa – propagowanie aktywnych form wypoczynku. 16. Wspólna ocena zachowania. 17. Czy nasza klasa się zmieniła? – podsumowanie pracy w roku szkolnym 2005/2006. 18. Bezpieczeństwo wakacyjnych zabaw. Pełna prezentacja szkoły pojawi się po zatwierdzeniu oferty przedstawionej szkole. Jeżeli szkoła nie otrzymała oferty, prosimy o kontakt: zmiany@ Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych: X TO JEST ROBOCZA PREZENTACJA JEDNOSTKI! Zapraszamy jednostkę edukacyjną do formularz >>> Od 20tu lat najpopularniejszy i największy informator branży edukacyjnej- przedszkola, szkoły, uczelnie-kolonie, zielone szkoły- inne jednostki OKS zmiany@ ponad 1,5mln użytkowników/mies. Zarejestruj się lub zaloguj, aby mieć pełny dostęp do informatora o szkołach. Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> (w zakładce "Nauka"). Publikacje nauczycieli Logowanie i rejestracja Czy wiesz, że... Rodzaje szkół Kontakt Wiadomości Reklama Dodaj szkołę Nauka

scenariusz na kolędowanie dla 4 osób